DENNÍK RELAX - Top 6 vitamínov stvorených pre ženy

Top 6 vitamínov stvorených pre ženy

Pre krásu ženy je v prvom rade dôležité, aby bola zdravá a vnútorne vyrovnaná. K tomu sú, samozrejme, potrebné aj vitamíny. Ktoré sú to?


1. Betakarotén
Betakarotén je dôležitý pre mäkké tkanivá, kožu i sliznice. Je aj významný antioxidant, ktorý chráni zrak, spomaľuje proces starnutia a posilňuje obranyschopnosť. Môžeme ho pokojne nazvať aj vitamínom krásy, pretože pokožku chráni pred škodlivými voľnými radikálmi z okolitého prostredia, vrátane slnečných lúčov. Okrem toho dodáva pokožke jemný nádych dooranžova, čo je výhoda nielen v letných mesiacoch. Tento vitamín pomáha aj pri kožných problémoch, ako je ekzém či lupienka. Betakarotén nájdete hlavne v ovocí a zelenine, ktorá je sfarbená dooranžova.


2. Vitamín B2
Tento vitamín zo skupiny B posilňuje imunitu, zmierňuje stres, únavu i úzkosti. Nehovoriac o tom, že je dôležitý pre pleť i vlasy. Zabraňuje suchosti pleti a aj vzniku vrások. Vitamín B2 je zastúpený v mlieku, syroch, vnútornostiach, listovej zelenine, orechoch i hubách.


3. Biotín
Jedná sa o ďalší vitamín zo skupiny B. Ak vo vašej strave chýba, môže to spôsobiť jemné vlasy, vyrážky, lámavé nechty, anémiu, depresívne stavy, únavu i srdcové poruchy. Tento vitamín sa nachádza v banánoch, zelenej listovej zelenine, šošovici, sóji, ovsených vločkách i orechoch.


4. Vitamín C
Céčko je jedným z najdôležitejších antioxidantov. Podporuje tvorbu kolagénu, urýchľuje hojenie rán, je prevenciou anémie a posilňuje obranyschopnosť. Vitamín C je bohato zastúpený v ovocí a zelenine, ako napríklad brokolica, kivi, paprika, jahody a rajčiny.


5. Vitamín D
Vitamín D je dôležitý napríklad pre staršie ženy v období klimaktéria – vtedy dochádza k vzniku osteoporózy. Rednutiu kostí možno predchádzať dostatočným prísunom vápnika a tiež vitamínu D, ktorý podporuje jeho vstrebávanie. Okrem toho tento vitamín ovplyvňuje aj duševné rozpoloženie, teda ľudia, ktorí trpia jeho deficitom, sú náchylnejší na vznik úzkostí a depresií. Pri déčku je výhodou to, že ho vieme telu zabezpečiť dostatočným pobytom na slnku, ale objavuje sa aj v niektorých potravinách (rybí olej, vaječný žĺtok, huby, avokádo).


6. Vitamín E
Vitamín E je označovaný aj ako „vitamín mladosti“ alebo „vitamín proti starnutiu“. Je to preto, že je po vitamíne C jedným z najznámejších antioxidantov – pomáha predchádzať nielen rozličným chorobám, ale aj starnutiu pokožky a vlasov. Éčko je zastúpené v orechoch, pšeničných klíčkoch či olejoch.


-w-

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/kefa-kozmetick%C3%BD-%C5%A1tetec-naturkosmetik-1561711/