DENNÍK RELAX - Top 6 vitamínov stvorených pre ženy //

Top 6 vitamínov stvorených pre ženy

Pre krásu ženy je v prvom rade dôležité, aby bola zdravá a vnútorne vyrovnaná. K tomu sú, samozrejme, potrebné aj vitamíny. Ktoré sú to?


1. Betakarotén
Betakarotén je dôležitý pre mäkké tkanivá, kožu i sliznice. Je aj významný antioxidant, ktorý chráni zrak, spomaľuje proces starnutia a posilňuje obranyschopnosť. Môžeme ho pokojne nazvať aj vitamínom krásy, pretože pokožku chráni pred škodlivými voľnými radikálmi z okolitého prostredia, vrátane slnečných lúčov. Okrem toho dodáva pokožke jemný nádych dooranžova, čo je výhoda nielen v letných mesiacoch. Tento vitamín pomáha aj pri kožných problémoch, ako je ekzém či lupienka. Betakarotén nájdete hlavne v ovocí a zelenine, ktorá je sfarbená dooranžova.


2. Vitamín B2
Tento vitamín zo skupiny B posilňuje imunitu, zmierňuje stres, únavu i úzkosti. Nehovoriac o tom, že je dôležitý pre pleť i vlasy. Zabraňuje suchosti pleti a aj vzniku vrások. Vitamín B2 je zastúpený v mlieku, syroch, vnútornostiach, listovej zelenine, orechoch i hubách.


3. Biotín
Jedná sa o ďalší vitamín zo skupiny B. Ak vo vašej strave chýba, môže to spôsobiť jemné vlasy, vyrážky, lámavé nechty, anémiu, depresívne stavy, únavu i srdcové poruchy. Tento vitamín sa nachádza v banánoch, zelenej listovej zelenine, šošovici, sóji, ovsených vločkách i orechoch.


4. Vitamín C
Céčko je jedným z najdôležitejších antioxidantov. Podporuje tvorbu kolagénu, urýchľuje hojenie rán, je prevenciou anémie a posilňuje obranyschopnosť. Vitamín C je bohato zastúpený v ovocí a zelenine, ako napríklad brokolica, kivi, paprika, jahody a rajčiny.


5. Vitamín D
Vitamín D je dôležitý napríklad pre staršie ženy v období klimaktéria – vtedy dochádza k vzniku osteoporózy. Rednutiu kostí možno predchádzať dostatočným prísunom vápnika a tiež vitamínu D, ktorý podporuje jeho vstrebávanie. Okrem toho tento vitamín ovplyvňuje aj duševné rozpoloženie, teda ľudia, ktorí trpia jeho deficitom, sú náchylnejší na vznik úzkostí a depresií. Pri déčku je výhodou to, že ho vieme telu zabezpečiť dostatočným pobytom na slnku, ale objavuje sa aj v niektorých potravinách (rybí olej, vaječný žĺtok, huby, avokádo).


6. Vitamín E
Vitamín E je označovaný aj ako „vitamín mladosti“ alebo „vitamín proti starnutiu“. Je to preto, že je po vitamíne C jedným z najznámejších antioxidantov – pomáha predchádzať nielen rozličným chorobám, ale aj starnutiu pokožky a vlasov. Éčko je zastúpené v orechoch, pšeničných klíčkoch či olejoch.


-w-

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/kefa-kozmetick%C3%BD-%C5%A1tetec-naturkosmetik-1561711/Články z rubriky: Móda a krása

Nesmrteľné módne „vychytávky“. Máte ich vo svojom šatníku?

Nesmrteľné módne „vychytávky“. Máte ich vo svojom šatníku?

Farebné šatky v ľahkých textúrach si môžete pokojne obliecť i ..

Festival Cannes nie je len o filmoch

Festival Cannes nie je len o filmoch

Za 40 rokov festivalov v Cannes s dámskom smokingu objavili ..

Ako využiť chia semiačka pre krásnu pleť a vlasy?

Ako využiť chia semiačka pre krásnu pleť a vlasy?

Už len samotná konzumácia týchto semienok vám pomôže zlepšiť kvalitu ..

Tvár si cez letné mesiace zaslúži viac pozornosti

Tvár si cez letné mesiace zaslúži viac pozornosti

Robievajte si pravidelne prírodné masky – najlepšie uhorkovú, avokádovú. Čistite ..