DENNÍK RELAX - Potraviny, ktoré prospievajú ženskému zdraviu

Potraviny, ktoré prospievajú ženskému zdraviu

Ak chcete zabrániť vzniku rozličných vaginálnych infekcií spojených s nepríjemným výtokom, svrbením či sčervenaním, ale aj vaginálnej suchosti a ďalším gynekologickým ťažkostiam, vyberajte si správne pokrmy. Strava totiž zásadne ovplyvňuje aj vaginálne zdravie. Ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste boli aj v tomto smere fit?

  • Grécky jogurt

Grécky jogurt patrí do kategórie fermentovaných mliečnych výrobkov, to znamená, že je nabitý prospešnými baktériami. Tie sú dôležité pre zdravú vaginálnu mikroflóru, ktorá tak dokáže lepšie odolávať gynekologickým problémom, ako je napríklad bakteriálna vaginóza či kvasinková infekcia. Samozrejme, vyberajte si biele grécke jogurty. Okrem gréckych jogurtov sú zdrojom probiotík aj kefíry, cmary, acidofilné mlieka a niektoré jogurty.

  • Citróny

Citrón je zdrojom vitamínu C a ďalších antioxidantov, ktoré chránia bunky pred poškodením. Podieľa sa aj na posilnení celkovej imunity a chráni telo a aj vagínu pred vznikom infekcií. Dobrou prevenciou je pohár vlažnej vody nalačno so šťavou z polovice citróna.

  • Cesnak

Cesnak má silné antimikrobiálne a antifungálne vlastnosti, čiže je skvelou prevenciou gynekologických ťažkostí. Cesnakom môžete dochucovať rozličné zeleninové šaláty, dressingy či pečivo. Možností, ako ho zaradiť do jedálneho lístka, je neúrekom.

  • Tučné ryby

Do kategórie tučných rýb patrí losos, tuniak či makrela. Tieto ryby sú bohatou zásobárňou omega-3 tukov s protizápalovými účinkami. Podľa jednej zo štúdií pravidelná konzumácia tučných rýb, resp. omega-3 tukov, pomáha zlepšiť suchosť vagíny u žien v menopauze.

  • Avokádo

Avokádo obsahuje mononenasýtené mastné kyseliny podieľajúce sa na tvorbe pohlavných hormónov. Ak ich v tele nie je dostatok, môže sa to prejaviť aj na suchosti vagíny a bolestivom pohlavnom styku. Preto sa nebojte „tučného“ avokáda a doprajte si ho pravidelne.

  • Jahody

Aj jahody predstavujú skvelú zásobáreň vitamínu C, ktorý sa podieľa na posilnení obranyschopnosti. Avšak jeho úloh v našom organizme je oveľa viac – napríklad je kľúčovým hráčom pri syntéze kolagénu nevyhnutného pre elasticitu tkanív. To je dôležité pre celé telo a, samozrejme, aj pre vagínu.

  • Ľanové semienka

Okrem toho, že obsahujú už spomínané protizápalové omega-3 tuky, sú zdrojom fytoestrogénov. Tie zohrávajú v ľudskom tele podobné úlohy ako ženské hormóny estrogény.

-w-

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/jogurt-orechy-ra%C5%88ajky-dish-2408029/