DENNÍK RELAX - Dezodorant alebo antiperspirant?

Dezodorant alebo antiperspirant?

Poznáte rozdiel medzi dezodorantom a antiperspirantom? Tuhé, gélové, guľôčkové, spreje, rozprašovače či krémy. Foriem, v ktorých sú dezodoranty a antiperspiranty dostupné, je viacero a každej z nás vyhovuje niečo iné. Podľa čoho si však vybrať ten správny? Zásadný rozdiel je predovšetkým v zložení a v spôsobe, akým fungujú. Spoznajte dezodoranty od CD kozmetiky, ktoré sú blízke prírode a neobsahujú kontroverzné látky.

Prečo potenie zapácha?
Potenie je jedným z termoregulačných procesov nášho tela, ktoré mu pomáhajú prispôsobiť sa vonkajším podmienkam a udržať si stálu teplotu. Potenie je pre telo prirodzené a prispieva k tvorbe ochranného filmu pokožky. „Potné žľazy nachádzajúce sa na viacerých miestach tela, najmä v podpazuší, vylučujú sekrét, ktorý je sám o sebe bez zápachu. Pot na našom tele začneme cítiť až keď sa začne jeho biologický rozklad. Za ten sú zodpovedné baktérie nachádzajúce sa na povrchu pokožky,“ vysvetľuje MUDr. Milan Chupek, dermatovenerológ z kliniky CLEARSKIN v Žiline.

Dezodorant proti zápachu, antiperspirant proti poteniu
Výrazom dezodorant sa dnes označuje skupina kozmetických výrobkov, ktoré pomáhajú predchádzať nepríjemnému telesnému zápachu, a to tak, že zabraňujú bakteriálnemu rozkladu potu. Ako je to možné? Väčšina dezodorantov obsahuje alkohol, antibakteriálne a vonné látky, ktoré zabraňujú rastu a množeniu baktérií, ktoré tento rozklad spôsobujú. Vďaka dezodorantom môže pokožka aj naďalej dýchať, telo sa bude vedieť vylučovaním potu ochladzovať tak, ako mu je prirodzené, ale nepríjemný telesný zápach vás už neprekvapí.

Antiperspiranty sú podskupinou dezodorantov a  nepríjemným pachom zabraňujú znižovaním produkcie potu. Najčastejšou aktívnou látkou sú alumíniové soli (zlúčeniny hliníka), niektoré obsahujú sulfid zinočnatý, formaldehyd, alebo alkohol. Tieto látky preniknú do pórov pokožky, ktoré sa ich vplyvom zúžia až zatvoria, čím bránia vystúpeniu potu na povrch pokožky. Niektoré antiperspiranty sú také silné, že sa po ich použití človek nepotí niekoľko hodín ani po športovom výkone. Problémom sú však práve alumíniové soli. Tieto látky na báze hliníku sú považované za kontroverzné a aj vedci sa rozchádzajú v názore na to, či je každodenné používanie prípravkov s alumíniovými soľami skutočne také neškodné, ako sme si doteraz mysleli.

Potiť sa, či nepotiť?
Spoločenské nároky na osobnú hygienu sú v dnešnej dobe vysoké. Mokré kruhy v podpazuší na košeli či tričku nevyzerajú príťažlivo. Zatiaľ čo antiperspirant funguje ako „blokátor“ potenia, dezodorant je telu prirodzenejší a eliminuje len zápach.
Podľa MUDr. Chupeka je vhodné sledovať v zložení produktov obsah vonných látok: „Niektoré vonné látky môžu spôsobiť alergickú reakciu. Niekedy sa v dezodorantoch používa pre antibiotické účinky aj striebro. Dezodoranty obsahujúce zlúčeniny hliníka a parabény sú podozrievané za zvýšené riziko rakoviny, pričom preukázané je ich ukladanie v tele, napr. v prsníkoch žien. Nové typy dezodorantov sa preto vyrábajú bez týchto potenciálne škodlivých látok.“

Dezodoranty blízke prírode
Hľadáte spoľahlivý dezodorant, ktorý neobsahuje kontroverzné látky? Pri výbere vám pomôže označenie „bez alumíniových solí.“ Vyskúšajte napríklad vegánske dezodoranty od CD kozmetiky, ktoré nielen neobsahujú tieto kontroverzné látky, ale ani nezanechávajú biele stopy a sú vhodné aj pre citlivú pleť.

Vyberte si z vôní tejto jari: kvetu lekna alebo granátového jablka, ktoré sú dostupné v drogériách DM vo forme spreja, guľôčkového dezodorantu, či  mechanického rozprašovača. Dezodoranty od CD kozmetiky poskytujú dlhotrvajúcu ochranu a sviežosť, vďaka ktorým bude vaša pokožka voľne dýchať a vy sa budete cítiť príjemne a sviežo počas celého dňa.

Súťažná otázka: Ktoré škodlivé látky obsahujú niektoré deodoranty a antiperspiranty?

Odpoveď: Niektoré deodoranty a antiperspiranty obsahujú alumíniové soli ( zlúčeniny hliníka ), sulfid zinočnatý, formaldehyd, alkohol, antibakteriálne a vonné látky, parabény, striebro.

Balíčky posielame: Dane Štefančíkovej z Bardejova, Margite Molnárovej  z Čiernej Vody a Anne Antálkovej z Piešťan

 

Srdečne blahoželáme!

 *  *  *  *
O značke:
CD kozmetika pôsobí na trhu v Nemecku viac ako 50 rokov. Prvým produktom bolo priehľadné mydlo jantárovej farby a jemnej vône. Pre veľký úspech rozšírila značka svoje portfólio o celý rad produktov zameraných na starostlivosť o pokožku, pozostávajúcich zo sprchových gélov, telových krémov, produktov do kúpeľa a dezodorantov.
Cieľom značky je ponúkať zákazníkom jemnú starostlivosť o pokožku, a to vďaka starostlivo vyberaným rastlinným výťažkom. CD kozmetika nepodlieha trendom, ale naopak, pri výbere ingrediencií vždy stavia na overených a čo najviac prírodných zložkách, ktoré pokožke ponúkajú všetko, čo potrebuje a zbytočne ju nezaťažujú syntetickými látkami.
V duchu myšlienky „menej je viac“ deklarovala značka CD v roku 2011 svoj záujem nepridávať do svojich produktov žiadne minerálne oleje, silikóny, parabény, umelé farbivá ani živočíšne prísady. Značka zároveň pracuje na vývoji alternatívnych spôsobov, ktoré by mohli nahradiť testovanie produktov na zvieratách. Viac informácií na stránke: https://cd-koerperpflege.de/.