Anatómia kvalitného zimného saka a kabáta. Páni, ste pripravení na zimu?

Anatómia kvalitného zimného saka a kabáta. Páni, ste pripravení na zimu?

So zmenou ročného obdobia nestačí iba vymeniť topánky a pridať šál či rukavice. Muž, ktorý chce dobre vyzerať, potrebuje aj oblek určený na zimnú sezónu a, samozrejme, kabát.

Začnime oblekom, ktorý tvorí základ šatníka úspešného muža. Zimný sa od letného líši predovšetkým materiálom, ktorý by mal byť hrubší, aby naozaj hrial a zároveň vyzeral ako stvorený na zimu. „Vhodné materiály sú vlna, vlna v kombinácii s kašmírom, ale odporúčal by som vyskúšať napríklad aj flanel,“ radí Andreas Kreutz z obchodu pre štýlových mužov TAILOR MADE. Kým na bežný celoročný oblek sa používajú látky s gramážou od 260 do 300 gramov na bežný meter, na zimu sú vhodnejšie vyššie gramáže. Aj podšívka môže byť hrubšia.

Farby a vzory
Ak chcete oblek, ktorý s vami prežije dve-tri zimy a stále bude in, zvoľte farbu kopírujúcu jesennú prírodu. Dobrú službu každému džentlmenovi urobia zemité tóny: tmavšie odtiene modrej, hnedej, antracitovej alebo bordovej. „K nim sa výborne hodí vzor, ktorému sa u nás laicky hovorí káro, hoci vzory Glencheck, Prince of Wales alebo Windowpane sa navzájom trochu líšia,“ vysvetľuje špecialista na pánske oblečenie A. Kreutz.

Niekomu stačí sako
V zime bude dobre vyzerať aj hrubšie samostatné sako. Nie, nie sako od obleku skombinované s inými nohavicami, ale skôr niečo ako tradičný originál z anglosaských krajín, ktorý dodnes nevyšiel z módy. Má napríklad vzor rybej kosti a je ušitý z hrubšej vlny, tvídu alebo z menčestru. Ten posledný sa perfektne hodí na voľný čas.

Gombíky
Kým napríklad v Taliansku alebo v Británii, kde je pre mnohých mužov oblek skutočne nevyhnutnou a každodennou súčasťou šatníka, sa často nosí dvojradové zapínanie, u nás stále prevláda jeden rad gombíkov. „Je to škoda, dvojradové zapínanie je veľmi elegantné,“ myslí si
A. Kreutz z obchodu pre gentlemanov TAILOR MADE. „Sako na bežné nosenie má zvyčajne dva gombíky, slávnostné sako alebo smoking jeden a sako s troma gombíkmi má zmysel pre vyšších pánov, ktorým sa tak opticky skráti dĺžka trupu.“



Náročné momenty
Bez ohľadu na ročné obdobie zažívajú muži rôzne náročné momenty, ktoré sa prejavujú aj tak, že sa zapotia. Preto si niektorí dávajú do oblekov urobiť potné vložky. „Je to len malý kúsok podšívkového materiálu v podpazuší saka, ktorý vytvorí jednu vrstvu navyše, aby nebolo zvonka vidieť mokré škvrny. Nie je to však veľmi efektívne. Myslím si, že lepšie je riešiť problém priamo pri zdroji, teda nosiť pod košeľou tričko s potnými vložkami, aby sa zabránilo tomu, že sa pot dostane na sako,“ odporúča A. Kreutz..

Detaily, na ktorých záleží
Veľmi dôležitý detail pri sakách a oblekoch je dĺžka rukáva. Podľa nej na prvý pohľad vidieť, či mužovi sako, resp. oblek sedia alebo nie. Ideálna je dĺžka po zápästie. Táto dĺžka sa nosí preto, aby bolo spod rukáva vidieť manžetu košele, tá by mala presahovať dĺžku rukáva saka o jeden až jeden a pol centimetra.
Aj doplnky majú svoj „zimný život“. Do oblekov na sychravé alebo chladné dni sa hodí vlnená alebo kašmírová kravata, ktorá je podobne ako oblek o niečo hrubšia a vizuálne akoby chlpatejšia. Farby sú tlmenejšie, hodí sa tmavomodrá, hnedá, šedá alebo tmavozelená a bordová.


Trendy kabát
Aj pri vrchnom zimnom oblečení je na výber široká škála materiálov. „Kabát môže byť z čistej vlny, z vlny kombinovanej s kašmírom a dokonalým luxusom je stopercentný kašmír. Muži, ktorí si vyslovene potrpia na svoj zovňajšok, určite ocenia originálnosť kabáta z hodvábu alebo ťavej srsti,“ odporúča odborník na pánsku módu z TAILOR MADE.
Dĺžka kabáta závisí od preferencií jeho nositeľa – môže byť krátky, len aby zakryl sako, môže byť do polovice stehien aj po kolená. Maxi dĺžka je tiež dovolená, ale nosenie takého kabáta je dosť nepraktické.
S dĺžkou kabáta súvisí aj počet gombíkov, spravidla ich býva tri až päť.

Pozor na rukávy
Tak ako pri saku, aj v prípade kabáta je veľmi dôležitým detailom, ktorý rozhoduje o tom, či oblečenie dobre sedí, dĺžka rukáva. Kým pri saku by mala byť tesne po zápästie, v prípade kabáta by mal byť rukáv asi o jeden a pol centimetra dlhší než rukáv obleku, aby ho zakryl, no aby zároveň nesiahal až do polovice dlane.

Čo sa skrýva vo vnútri
„Podšívka do kabátov býva zateplená, čo znamená, že medzi ňou a vrchným materiálom je termo vrstva, niečo ako špeciálna vata,“ ozrejmuje A. Kreutz. Takže, ak sa v kabáte cítite ako vo vatičke, už viete prečo.
Klasikou sú dve vnútorné vrecká, pokiaľ si však kabát (prípadne oblek) dávate šiť na mieru, môže ich byť aj viac, podľa potreby.

Na farbe záleží
Farebnosť je dôležitá najmä na ľahké kombinovanie kabáta s ostatným oblečením a doplnkami. „Absolútnou klasikou je hnedý, šedý alebo tmavomodrý kabát, ktorý sa najľahšie kombinuje s ostatným oblečením. K smokingu sa hodí, samozrejme, čierna farba. Túto sezónu sú však in aj vzory ako rybia kosť alebo kohútia stopa,“ uzatvára špecialista z pánskeho obchodu TAILOR MADE.