DENNÍK RELAX - Ako si poradiť s pigmentovými škvrnami?

Ako si poradiť s pigmentovými škvrnami?

Vyhrievanie sa na slnku a opaľovanie sú neoddeliteľnou súčasťou leta. V malých množstvách sú ideálnym spôsobom na doplnenie vitamínu D pre telo. Vo väčšom množstve môžu mať na pokožku negatívny vplyv ako hrubnutie, vrásky alebo dokonca pigmentové škvrny, ktoré sa nevyhýbajú ani známym osobnostiam.
 
Okrem genetickej predispozície, či možných chorôb, existuje viacero príčin vzniku pigmentových škvŕn na pokožke tváre a tela. Väčšinu z nich možno ovplyvniť a účinne tak predísť objaveniu sa týchto nepekných fľakov. Jedným z hlavných dôvodov ich vzniku je nadmerné vystavovanie pleti slnečným lúčom. Kožné bunky reagujú na časté opaľovanie zvýšenou produkciou melanínu. „Želané hnednutie pokožky spôsobuje dôležitý pigment melanín, ktorý pohlcuje ultrafialové žiarenie. Hrubnutie patrí už medzi nežiaduce účinky. Ak sa neskôr pokožka začne ukladať vo vyšších vrstvách, vznikajú aj nepekné fľaky," vysvetľuje dermatologička MUDr. Markéta Lorencová.

Len málokto tuší, že pigmentové škvrny spôsobuje aj používanie niektorých parfumov a toaletných vôd. Nebezpečenstvo predstavuje ich obsah éterických olejov v kombinácii so slnečným žiarením. Rovnaké riziko v kombinácii s pobytom na slnku predstavujú niektoré druhy liekov, antibiotiká či antikoncepcia. Preto je dôležité vždy si pozorne prečítať návod. Porozumieť dôvodom vzniku týchto nepekných fľakov na pokožke znamená prvý krok k úspešnému predchádzaniu ich vzniku.

V dnešnej modernej spoločnosti existuje množstvo prírodných produktov, ktoré dokážu byť nápomocné pri odstránení pigmentových škvŕn. Ich bielenie je dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje pravidelné ošetrovanie a dodržiavanie pravidiel ochrany proti slnečnému žiareniu.
Starostlivosť o pokožku sa začína hneď ráno a dôležitým faktorom je denný hydratačný krém s UV filtrom. Tmavé fľaky spôsobuje UVA žiarenie obsiahnuté v slnečných lúčoch. Nutné je teda dbať na správny ochranný faktor denného hydratačného krému, ktorý používame. „Počas obdobia silnejšieho slnečného žiarenia by som odporúčala používať krém s minimálnym ochranným faktorom 30. V dnešnej dobe už dermatologické testy hovoria o tom, že nie je postačujúci nižší ochranný faktor, aby sme dokázali predísť vzniku pigmentových škvŕn a predčasných vrások,” hovorí Ing. Renáta Katičová, odborníčka na vývoj a výrobu kozmetických produktov zo spoločnosti M+H Slovakia s.r.o., ktorá nabáda na zlepšenie starostlivosti o pokožku. Najdôležitejšia je totiž prevencia.

Riešenie z prírody

K účinným prírodným bojovníkom proti pigmentovým fľakom patria rôzne rastlinné extrakty a vitamín C. Kombináciu týchto zložiek obsahujú napr. bieliace pleťové krémy, ktoré redukujú tmavé škvrny a príznaky starnutia pleti. V kombinácii s hydratačným denným krémom s SPF 30 slúžia ako prevencia tvorby nových škvŕn. Dnes sa už nájde obrovské množstvo týchto produktov aj v bio kvalite, ktorá sa stáva v kozmetike veľmi populárna. Prihliadať na OF faktor je nutné aj pri opaľovacích krémoch. Čím svetlejší fototyp pleti máme, tým vyšší faktor je nutné použiť.

Výborným pomocníkom proti poškodeniu pleti sú aj gély s výťažkom beta glucanu z hlivy ustricovitej. Podporujú regeneráciu pokožky a priaznivo pôsobia na jej ochranu pred poškodením. Sú vhodné ako prvá pomoc na ošetrenie pleti po slnení či spálenej pokožky.
„Beta glucan je imunomodulátor, ktorý napomáha procesu hojenia pokožky, posilňuje imunitu a zabraňuje infekcii,” hovorí Ing. Adrián Doboly, odborník z biotechnologickej spoločnosti Natures.

Ani celebrity nie sú výnimkou...

So škaredými fľakmi na tele a tvári bojujú aj známe slovenské osobnosti. Herečka Ivana Kuxová s nimi zápasila počas tehotenstva, kedy sa pri nakrúcaní Búrlivého vína objavila s týmito nepríjemnými spoločníčkami na tvári.
Herečka Elena Podzámska má pre zmenu dokonalú pleť, ale najmä preto, že sa snaží tomuto problému predchádzať. Jej receptom je lyžička bieleho čaju sparená horúcou vodou, do ktorej sa pridá pár kvapiek citróna a hnedý trstinový cukor. Vzniknutá zmes sa natrie na gázu a aplikuje na postihnuté miesto kruhovým pohybom. Následne sa opláchne a nakrémuje. Vyskúšate tento prírodný trik aj vy alebo sa spoľahnete na overené výrobky z obchodov?