DENNÍK RELAX - 7 superpotravín pre krásnu pokožku a vlasy

7 superpotravín pre krásnu pokožku a vlasy

Mnohé z nás investujú nemalé financie do nákupu pleťových krémov, vyživujúcich sér či rôznej vlasovej kozmetiky s cieľom, aby bola ich pokožka a vlasy krásne. No nie vždy je toto úsilie dostačujúce. Mnohokrát je dôležitejšie spestriť jedálny lístok a dopriať si potraviny, ktoré prospievajú pokožke a vlasom. Ktoré sú to?

Vlašské orechy

Vlašské orechy sú prínosné nielen pre mozog, ale aj pre zdravie pokožky. Obsahujú dôležitý vitamín E a takisto prospešné nenasýtené mastné kyseliny. Ak si každý deň doprajete aspoň jednu hrsť, máte vyhraté.

Avokádo

Vyhýbate sa avokádu preto, lebo je kalorické? Na jednej strane je to síce pravda, ale na druhej strane obsahuje množstvo prospešných živín. Okrem iného aj mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré predstavujú poklad pre pokožku, vlasy i nechty. Pre zlepšenie kvality pleti i vlasov si avokádo doprajte aspoň dva razy týždenne.

Horká čokoláda

Ak radi maškrtíte, voľte horkú čokoládu. Je nabitá flavonoidmi pochádzajúcimi z kakaa. Tie chránia pokožku pred poškodením voľnými radikálmi. Takisto sa podieľajú na podpore krvného obehu a zlepšujú hydratáciu pleti.

Rajčiny

V paradajkách sa nachádza známy anti-aging antioxidant. Áno, hádate správne, jedná sa o lykopén. Avšak opomenúť nemožno ani betakarotén a ďalšie karotenoidy prospešné pre pleť. Výborný vplyv na zdravie pokožky má aj vitamín C, ktorý podporuje tvorbu kolagénu.

Grécky jogurt

Pleti a vlasom prospievajú aj niektoré mliečne výrobky. Jedným z nich je grécky jogurt. Je nabitý potrebnými proteínmi a vápnikom. Plusom sú aj probiotiká, ktoré napomáhajú pravidelnému vyprázdňovaniu, teda aj vylučovaniu toxínov z tela. Samozrejmosťou je, že si treba zvoliť biely grécky jogurt, ktorý možno dochutiť ovocím. Pre pleť a vlasy sú prospešné napríklad čučoriedky.

Olivový olej

Každý z nás by si mal denne dopriať cca dve polievkové lyžice panenského olivového oleja. Je prospešný pre zdravie, ale aj krásu. V časopise PLOS ONE bola zverejnená zaujímavá štúdia uskutočnená na takmer 1300 ženách. Vedci zisťovali, aký vplyv má konzumácia olivového oleja na starnutie. Čo zistili? Vyššia spotreba olivového oleja, konkrétne 8,4 gramu, znižuje príznaky starnutia o viac ako 30 %.

Kivi

Kivi je výborným zdrojom vitamínu C, ktorý stimuluje syntézu kolagénu. Takisto je dokázané, že príjem potravín s vysokým obsahom vitamínu C, eliminuje suchosť pokožky a vznik vrások.

-w-


 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/celkom-%C5%BEena-diev%C4%8Da-o%C4%8Di-zatvoren%C3%A9-2111499/