Ste osobnosť, v ktorej prevládajú črty CHOLERIKA?

Ste osobnosť, v ktorej prevládajú črty CHOLERIKA?

S melancholikom sme sa zoznámili v prvej časti našej cesty za poznaním typu osobnosti. Druhým v poradí, ktorý sa nevyhne analýze osobnostných čŕt, je CHOLERIK. Možno ho nájdete aj vo svojom vnútri. Už v minulej časti o melancholikovi sme konštatovali, že nikto nie je „čistým“ osobnostným typom. V každom z nás však niektorý z nich prevláda viac ako ostatné.

 Cholerik – rodený vodca a extrovert
Cholerik je pomerne ľahko rozoznateľný. Tento typ osobnosti býva obsadzovaný na vodcovské pozície. Miluje spoločnosť, je typickým extrovertom. Vyplýva to z jeho neustálej aktivity, rozhodnosti, pevnej vôle a nezávislosti. Za radom pozitív sa však skrývajú aj nedostatky, ktorými sú panovačnosť, netrpezlivosť a impulzívnosť. Negatíva sa prejavujú najmä vtedy, keď ostatní nesúhlasia s jeho názormi a presvedčením.
Cholerici sú ako rodičia často nekompromisní. Zlé výkony detí sú problémom, ktorý treba precízne riešiť. Na rad prichádza organizovanie života a povinností detí, aby dosiahli stanovené životné ciele. Rodina býva u cholerika na druhom mieste. Práca je prioritou číslo jeden. Tu však treba zapojiť zdravý rozum a uvedomiť si, že rodina je dôležitejšia ako práca.
 
Cholerik môže mať s priateľstvom problémy, pretože ľudia si od neho držia odstup pre dominanciu, prílišnú nezávislosť a majetníctvo. Ak si však cholerik vstúpi do svedomia, je schopný nadviazať kvalitné priateľstvá.
V práci je cholerik ideálnym vodcom, ktorý disponuje organizačnými schopnosťami a praktickými riešeniami. Dokáže podriadených skvelo motivovať k práci a skvelým výsledkom. Často sa však pri presadzovaní cieľov stáva netaktným a neslušným. Dokáže pracovať pod tlakom, preto je vo vedení spoločností obľúbený. Diskusia a názory podriadených sú nepodstatné ak je cholerik presvedčený o svojej pravde. Nemá rád, keď mu niekto hovorí, čo má robiť. Cholerikom sa odporúča krotiť svoju impulzívnosť a unáhlené rozhodovanie. Skôr ako začnú konať, by sa mali zamyslieť nad dôsledkami svojho správania a konania.
 
Cholerici sú skvelí matematici, technici a vyznajú sa v geometrii. Vynikajú v športe, podnikaní a vedných disciplínach. Pracujú veľmi zanietene. Ich myslenie je logické a analytické. Pre cholerika nie je slušnosť, zdvorilosť a priateľskosť dôležitá pokiaľ ide o dosiahnutie osobných cieľov.
Vráťme sa ešte k schopnosti cholerika riešiť problémy. Pokiaľ si je cholerik istý svojou stratégiou, koná odvážne a sebavedomo. Pre dosiahnutie cieľa a vyriešenie problému je ochotný venovať dlhé hodiny práci. Cholerici sú nezávislými typmi osobností. Veria v svoj úspech. Neúspech berú ako osobné zlyhanie a obviňujú sa z neho. Na rozdiel od melancholika sa nevzdávajú, ale pokračujú vo svojom úsilí ešte intenzívnejšie.
 
Cholerik sa dokáže odpútať od pocitov a konať racionálne. Na ostatných môže pôsobiť chladne a nesympaticky. Má rád drahé oblečenie a šperky. Kancelárie cholerikov sú plné ocenení, diplomov a osvedčení o ich úspechoch. Týmto spôsobom upozorňujú na svoje schopnosti a zručnosti. Dá sa rozpoznať cholerik podľa komunikácie? Odpoveď znie, áno. Reč cholerikov je rýchlejšia. Rozprávajú a správajú sa tak, akoby sa niekam ponáhľali.
 
MIMI
Foto: flickr/cobalt123 (Creative Commons License)