DENNÍK RELAX - Najväčšie mýty o dojčení. Tomuto rozhodne neverte! //

Najväčšie mýty o dojčení. Tomuto rozhodne neverte!

Dojčenie je prirodzený proces, avšak v našich končinách je stále opradené množstvom mýtov, ktorým, bohužiaľ, mnohé ženy veria. Ak patríte medzi ne, zabudnite na nezmysly a riaďte sa svojím inštinktom a zdravým rozumom.

  • Dojčenie je iba o nakŕmení potomka

Nie je. Prvoradou úlohou dojčenia je dieťatko nasýtiť a prostredníctvom materského mlieka mu dodať všetko, čo potrebuje. Avšak dieťatko chce byť často na prsníku nielen kvôli hladu, ale aj preto, že ho niečo bolí, potrebuje zaspať alebo je nervózne.

  • Dojčiť treba každé tri hodiny

S takýmto odporúčaním sa môžete stretnúť dokonca i u lekára. Je to nezmysel! Ako je vyššie uvedené, dojčenie nie je iba o nasýtení potomka, ale má oveľa viac funkcií. Nehovoriac o tom, že materské mlieko nemá takú sýtiacu schopnosť ako umelé mlieka, ktoré detský žalúdok, doslova, „zabetónujú“. Niektoré detičky vyžadujú v prvých týždňoch života prsník aj každých 30 minút. Je to prirodzené a nemusíte sa báť, že vaše dieťatko bude rozmaznané.

  • Pri dojčení sa mnoho potravín nesmie jesť

Dojčenie je prirodzený proces a je dôležité, aby žena jedla pestrú škálu rozličných potravín, vrátane rôznorodého ovocia, zeleniny či strukovín. Je pravda, že niektorá potravina nemusí dieťatku urobiť dobre, avšak nie je žiadny dôvod vyradiť z jedálnička automaticky všetky strukoviny, kapustu, karfiol či ovocie, ktoré obsahuje zrniečka. Podobným nezmyslom je aj konzumácia ovocia bez šupky, ktorá vraj nafukuje – pričom v šupke je najviac živín. Jediné, na čo treba dať pozor, sú potenciálne alergény, ako napríklad čokoláda, arašidy, citrusové plody či paradajky. V prípade, že dieťa trpí kolikami, za vyskúšanie stojí vylúčenie kravského mlieka z jedálnička.

  • Chudnúť pri dojčení sa nemôže

Práveže môže, a dokonca by to malo ísť ľahšie, ako vtedy, keď žena nedojčí. Dôležité je však chudnúť podľa zásad zdravej výživy, vyhnúť sa extrémnym či nezmyselným diétam. Jesť treba pravidelne a to pestrú a zdravú stravu. Kalorický príjem by nemal byť znížený o viac ako 300 – 500 kalórií.

  • Dojčené bábätko potrebuje na doplnenie tekutín čajík alebo prevarenú vodu

Nepotrebuje, pretože materské mlieko je zložené z veľkého množstva vody, ktorá uhasí jeho smäd. Ak sú vonku extrémne horúčavy, treba sledovať plienku dieťaťa. Ak máte pocit, že ciká málo, prikladajte si ho k prsiam častejšie. V krajnom prípade je riešením podávanie prevarenej vody po lyžičkách.


-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/die%C5%A5a-b%C3%A1b%C3%A4tko-matka-rados%C5%A5-%C5%A1%C5%A5astie-1978300/Články z rubriky: Láska a vzťahy

Meškajúca menštruácia – aj toto môže byť príčina

Meškajúca menštruácia – aj toto môže byť príčina

Ak sa vám podarí rapídne pribrať či schudnúť, aj to ..

Ako pomôcť bábätkám pri prerezávaní zúbkov

Ako pomôcť bábätkám pri prerezávaní zúbkov

Skúšali ste už všeličo z lekárne, ale nič nefunguje. Dajte ..

Tipy na vianočné darčeky pre celú rodinu

Tipy na vianočné darčeky pre celú rodinu

Nič nie je horšie ako kupovať darček mužovi. Dobrým nápadom ..

Aké aktivity vymýšľať deťom cez jesenné obdobie?

Aké aktivity vymýšľať deťom cez jesenné obdobie?

Viete, že na trhu sa predávajú rôzne svietiace puzzle? ..