DENNÍK RELAX - Najväčšie mýty o dojčení. Tomuto rozhodne neverte!

Najväčšie mýty o dojčení. Tomuto rozhodne neverte!

Dojčenie je prirodzený proces, avšak v našich končinách je stále opradené množstvom mýtov, ktorým, bohužiaľ, mnohé ženy veria. Ak patríte medzi ne, zabudnite na nezmysly a riaďte sa svojím inštinktom a zdravým rozumom.

  • Dojčenie je iba o nakŕmení potomka

Nie je. Prvoradou úlohou dojčenia je dieťatko nasýtiť a prostredníctvom materského mlieka mu dodať všetko, čo potrebuje. Avšak dieťatko chce byť často na prsníku nielen kvôli hladu, ale aj preto, že ho niečo bolí, potrebuje zaspať alebo je nervózne.

  • Dojčiť treba každé tri hodiny

S takýmto odporúčaním sa môžete stretnúť dokonca i u lekára. Je to nezmysel! Ako je vyššie uvedené, dojčenie nie je iba o nasýtení potomka, ale má oveľa viac funkcií. Nehovoriac o tom, že materské mlieko nemá takú sýtiacu schopnosť ako umelé mlieka, ktoré detský žalúdok, doslova, „zabetónujú“. Niektoré detičky vyžadujú v prvých týždňoch života prsník aj každých 30 minút. Je to prirodzené a nemusíte sa báť, že vaše dieťatko bude rozmaznané.

  • Pri dojčení sa mnoho potravín nesmie jesť

Dojčenie je prirodzený proces a je dôležité, aby žena jedla pestrú škálu rozličných potravín, vrátane rôznorodého ovocia, zeleniny či strukovín. Je pravda, že niektorá potravina nemusí dieťatku urobiť dobre, avšak nie je žiadny dôvod vyradiť z jedálnička automaticky všetky strukoviny, kapustu, karfiol či ovocie, ktoré obsahuje zrniečka. Podobným nezmyslom je aj konzumácia ovocia bez šupky, ktorá vraj nafukuje – pričom v šupke je najviac živín. Jediné, na čo treba dať pozor, sú potenciálne alergény, ako napríklad čokoláda, arašidy, citrusové plody či paradajky. V prípade, že dieťa trpí kolikami, za vyskúšanie stojí vylúčenie kravského mlieka z jedálnička.

  • Chudnúť pri dojčení sa nemôže

Práveže môže, a dokonca by to malo ísť ľahšie, ako vtedy, keď žena nedojčí. Dôležité je však chudnúť podľa zásad zdravej výživy, vyhnúť sa extrémnym či nezmyselným diétam. Jesť treba pravidelne a to pestrú a zdravú stravu. Kalorický príjem by nemal byť znížený o viac ako 300 – 500 kalórií.

  • Dojčené bábätko potrebuje na doplnenie tekutín čajík alebo prevarenú vodu

Nepotrebuje, pretože materské mlieko je zložené z veľkého množstva vody, ktorá uhasí jeho smäd. Ak sú vonku extrémne horúčavy, treba sledovať plienku dieťaťa. Ak máte pocit, že ciká málo, prikladajte si ho k prsiam častejšie. V krajnom prípade je riešením podávanie prevarenej vody po lyžičkách.


-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/die%C5%A5a-b%C3%A1b%C3%A4tko-matka-rados%C5%A5-%C5%A1%C5%A5astie-1978300/