Mamičky,nedajte  na plané rady!

Mamičky,nedajte na plané rady!

Rady preverené generáciami si musí vypočuť každá nastávajúca mamička - ale aj otecko. Ide im z toho hlava prasknúť a nevedia, čomu veriť a čomu nie. Skúsme teda rozlíšiť ľudovú múdrosť od falošných povier.

Aby sme svojmu drobčekovi dali naozaj to najlepšie, spoľahnime sa radšej na svoj vlastný zdravý rozum a predovšetkým na odporučenie odborného lekára. Dobre mienené návody tiet, starých mám, svokier a susediek nemusia vždy platiť, ako to napokon dokazujú aj nasledujúce riadky.
 
Plač novorodenca vyvíja pľúca
 
Nesprávne. Plač je vždy znamením, že s dieťaťom nie je niečo v poriadku, a tak by sa mal vnímať. Bábätko nemá inú možnosť, ako na svoju nespokojnosť upozorniť. Okrem pocitu hladu nám oznamuje, že je samé alebo sa bojí. Usilujme sa mu preto maximálne venovať.
 
Pestovaním sa dieťa rozmaznáva
 
Nesprávne. Čím viac sa budú rodičia svojmu drobčekovi venovať, tým bližší kontakt spolu nadviažu. Už od prvých dní svojho života dieťa podvedome cíti, že v otcovom alebo matkinom náručí je mu dobre a má pocit bezpečia. Získa tak k svojim rodičom dôveru, ktorá je vo vzťahu rodič - dieťa dôležitá.
 
Sladený čaj utíši nočný plač
 
Väčšinou to neplatí. Niektorému dieťaťu naozaj môže pomôcť čaj - napríklad slabý odvar z harmančeka - a nemusí byť ani osladený. Dieťa však nemusí plakať len preto, že je smädné. Väčšinou mu chýba matkine pohladenie, a tak celkom postačí, ak si ho chvíľku popestujeme.
 
Dievčatká plačú viac než chlapci
 
Nezmysel. Početnosť alebo intenzita plaču nemá vôbec nič spoločné s pohlavím dieťaťa. Je to čisto individuálna záležitosť, ktorú môžu rodičia svojím prístupom mierne ovplyvňovať. Ako často bábätko zaplače, závisí len od jeho zdravotného stavu, povahy a samozrejme, od našej výchovy.
 
Manipuláciou možno novorodencovi ublížiť
 
Nesprávne, ale... Treba dodržiavať určité zásady. Tou najdôležitejšou je podopretie hlavičky. Inak je prakticky nemožné mu pri každodenných činnostiach, ako je prebaľovanie, kŕmenie či kúpanie, ublížiť. To by si mali uvedomiť najmä rodičia-začiatočníci, ktorí si občas počínajú príliš neobratne a s prehnanou opatrnosťou.
 
Dlhé lezenie omeškáva chôdzu
 
Nie je to pravda. Lezenie je vo vývoji dieťaťa nevyhnutnou etapou. Dieťa samé najlepšie zistí, kedy mu už lezenie po štyroch na preskúmavanie okolitého sveta nestačí a kedy je čas pustiť sa chodiť. Niektoré deti prvé krôčiky skúsia už v jedenástich mesiacoch, iné si počkajú až po svojich prvých narodeninách. Ako skoro začne dieťa chodiť, je celkom individuálna záležitosť. A dohad, že lezenie po štyroch má vplyv na chôdzu, je celkom mylný.
 
Zelená stolica - príznak choroby
 
Väčšinou áno. Dojčené deti majú typickú žltkastú stolicu, ktorá býva krémovo riedka a páchne ako jogurt. Ak dieťa prejde na umelú výživu, je stolica tuhá, tmavšia a výraznejšie páchne. Z toho je jasné, že zelená farba nie je normálna a často ide o prejav začínajúcej choroby. Odborníci preto odporúčajú pri zmene farby včas konzultovať s pediatrom.
 
Nikdy nebudiť spiace dieťa
 
Pravda, avšak... Ak sa usilujeme bábätko naučiť pravidelnému cyklu kŕmenia, môžeme ho opatrne prebudiť. Jedinou výnimkou je noc. Ak dieťa cez noc spí, nemali by sme ho budiť. Všeobecne platí, že akékoľvek bezdôvodné prebudenie dieťaťa nie je vhodné.
 
Dieťa musí mať topánky aby neprechladlo
 
Väčšinou je to zbytočné. Kým sa chlapec alebo dievča začnú pohybovať po svojich, nie je dôvod dávať im topánočky. Kým len ležia v postieľke, postačí im prikrývka. Keď začnú podnikať prvé lezecké pokusy, stačí im obliecť teplé ponožky. Ak máme po celom byte teplé koberce, môže sa batoľa pohybovať aj bosé.
 
Počas prvého mesiaca nestriháme nechty
 
Nemožno to jednoznačne povedať. V prvých týždňoch života sú detské nechty veľmi mäkké. Niektoré bábätká ich však majú od narodenia dlhé a mohli by sa poškriabať. Iné deti, naopak, strihať nechty prakticky nepotrebujú. Predtým, ako vezmeme do ruky nožničky, poraďme sa v detskej poradni s lekárom, či je to vôbec potrebné a ako nato. Tým nemôžeme rozhodne nič pokaziť.
 
Predčasná chôdza kriví nohy
 
Nezmysel. Len čo sa dieťa usiluje stáť s pomocou nejakej opory, napríklad nábytku alebo stoličky, nemali by sme mu v tom v žiadnom prípade brániť. Nebude to mať negatívny vplyv na krivenie nôh. Práve naopak - vstávanie priaznivo pôsobí na rozvoj svalov, nevyhnutných pre normálnu chôdzu. Nie je však dobré stavať dieťa násilne na nohy, keď na to ešte nie je pripravené a nerobí tak samé.
 
Jedlo radšej čerstvé než sterilizované
 
Neplatí. Potraviny, ktoré kupujeme v obchode alebo na trhu, sú často spracované pomocou chemických látok, nevhodných pre dieťa. Špeciálna detská výživa je sterilizovaná len pomocou vyššej teploty. Prechádza prísnou kontrolou po celý čas prípravy a spĺňa tie najprísnejšie hygienické predpisy. Takže dieťaťu plne vyhovuje.
 
Polievka urýchľuje rast
 
Vôbec nie. Rast dieťaťa sa nedá niiako urýchliť. Môžeme ho len podporiť správnou a pravidelnou výživou. Sem samozrejme patria aj polievky, ale tie samy osebe nič nezmôžu. Navyše, s ich podávaním začneme najskôr po skončení 6. mesiaca života dieťaťa.
 
Dieťa s horúčkou musí byť v teple
 
Neplatí. Choré dieťa, ktoré má zvýšenú teplotu, by sme mali vždy uložiť v dobre vyvetranej miestnosti, ktorá by nemala byť príliš vykúrená. Inak by totiž mohlo dochádzať k nadmernému prehrievaniu organizmu, čo by mohlo jeho stav ešte zhoršiť. Úľavu mu určite prinesú studené obklady na čelo, zápästie a lýtka. Nezabúdajme ani na dostatočný prísun tekutín, najlepšie slabého čaju.
 
Teplomer uľaví od zápchy
 
Praktikovať iba obmedzene. Použitie teplomeru namasteného krémom na vyprovokovanie stolice je síce veľmi účinný, ale na druhej strane aj nebezpečný spôsob. Ľahko totiž pri ňom dochádza k zraneniu dieťaťa. Oveľa lepšou metódou je cvičenie alebo diéta, ktorú nám odporučí lekár.
 
Cicanie prstov = nerovný chrup
 
Tak to je pravda. Ak si vaše dieťa bude príliš dlho cicať prsty, väčšinou to má za následok skrivenie rastu predovšetkým predných zubov a zbytočný vznik predkusu.
 
Dieťa musí jesť, aby vyzdravelo
 
Nezmysel. Nútenie do jedla neurýchli rekonvalescenciu, práve naopak - dieťa, ktorému nie je dobre, môže začať zvracať. Ako sa bude maličké uzdravovať, získa samé chuť do jedla. To je neklamné znamenie, že choroba je zažehnaná.