DENNÍK RELAX - Kríza v manželstve? Dá sa to zvládnuť.

Kríza v manželstve? Dá sa to zvládnuť.

Kríza v manželstve stretne každú dvojicu. Niekoho zasiahne viac, iných menej. Ak sa nechcete s partnerom rozísť, nezostáva vám nič iné, len sa so vzniknutou situáciou popasovať. Skôr ako siahnete po rozvodových papieroch, snažte sa krízu spoločne prekonať. Za pokus to určite stojí.

  • Kríza prichádza postupne

Možno ste to netušili, ale kríza vás nepostihne z hodiny na hodinu, prichádza postupne. Partneri sa vzájomné odcudzujú, prehliadajú a priepasť medzi nimi sa prehlbuje. Väčšinou prichádza pri väčšej životnej zmene, ako je narodenie detí, rozdielne názory na výchovu, starostlivosť o chorých rodičov, strata zamestnania či choroba. Avšak, toto sú situácie, ktoré by nemali fungujúci vzťah ohrozovať, len je nutné o probléme spoločne hovoriť a nájsť vhodné riešenie.

  • Hovorte spolu

Ak sa domnievate, že sa jedno ráno zobudíte, vášnivo pobozkáte partnera a kríza bude zažehnaná, tak to ste na omyle. Pohovorte si o probléme, ale len vtedy, ak máte dostatok času na rozhovor a viete, že nebudete vyrušovaní. Hovorte spolu až vtedy, keď pominie prvotný hnev, afekt. Rozmyslite si, čo je najväčším koreňom problému a venujte sa iba tomu. Je zbytočné nevernému partnerovi vyhadzovať na oči, že doma ani neupratuje. To nie je skutočný problém, ktorý by sa mal riešiť.

  • Neuzatvárajte sa do sebe

Nemyslite si, že mlčaním zametiete všetko pod koberec. Manželia si niekedy myslia, že je vhodné, dať si „pauzu“. Avšak dlhodobé oddelené víkendy nič nevyriešia. Skôr opäť obnovte vaše spoločné rituály, ktoré ste mali doteraz a vašu rodinu zjednotia. Spoločne večerajte, nakupujte či navštevujte rodinu. Je jedno, čo to je, hlavne sa neuzatvárajte do seba, to krízu len prehlbuje. Mlčanie ešte nikomu nepomohlo.

  • Zahoďte tvrdohlavosť

V prvotnom hneve je bežné, že sa partneri obviňujú. Zahoďte svoju tvrdohlavosť a snažte sa čo najskôr spolu uzmieriť. Čím viac sa konflikt vlečie, tým viac sa problém prehlbuje. Ak si myslíte, že na to sama nestačíte, vyhľadajte odborníka. Nevadí, že manžel nie je ochotný ísť s vami. Skúste to aj sama. Zmení možno váš pohľad na vec a uvidí veci bez zbytočných emócií. Možno tak prídete na nové, rýchlejšie vyriešenie problému.
 

Autor: Janka Radimáková

Autor fotografie:www.pixabay.com