Klasický pôrod vs. cisársky rez

Klasický pôrod vs. cisársky rez

Ak ste aj vy v radostnom očakávaní a navyše prvorodička, pravdepodobne neviete, čo od pôrodu očakávať. Možno ste vypočuli hororové scenáre, ale vedzte, že nie vždy to musí byť tak. Nie je na škodu byť dobre informovaná, a tak sme sa na možnosti a formy pôrodu opýtali odborníčky Simony Molnárovej - zdravotnej sestry pracujúcej na gynekologickej ambulancii.
 

  • Pôrod

Už len to slovo môže byť pre vás strašiakom, navyše, ak ste ešte nikdy nerodili. „Budúce mamičky sa boja už dopredu. Je to skôr strach z neznámeho, preto ak máte obavy, zájdite do pôrodnice obzrieť si prostredie. Čo sa týka pôrodu, áno je to fyzicky náročný výkon každej mamičky, u niekoho viac, niekto sa s tým popasuje ľahšie. Ale ak spolupracujú mamičky s personálom, je to určite znesiteľné. K pôrodu ako podpora už teraz chodia nielen oteckovia ale ktokoľvek, kto môže budúcej mamičke poskytnúť psychickú podporu a pomoc. Zotavenie po prirodzenom pôrode je rýchlejšie ako pri sekcii, určite však nečakajte, že budete hneď pobehovať ako srnka.“ vysvetľuje na začiatok zdravotná sestra.
 

  • Sekcia

Ak vám oznámia, že budete rodiť sekciou, asi sa v kútiku duše potešíte, že si poležíte na sále a hurá bábätko je na svete. Naša odborníčka vás hneď vyvedie z omylu: „Cisársky rez je dnes veľmi populárny, ale mamičky  si neuvedomujú, že ide skutočnú operáciu a o zásah do organizmu. Áno, niekedy sa vykonáva aj v celkovej anestézií, ale väčšinou umŕtvením spodnej časti tela. Zotavenie mamičky je však omnoho ťažšie ako pri normálnom pôrode. Na brušku je rana, ktorá sa musí zahojiť. Prvé postavenie býva veľmi náročné a taktiež aj chôdza. Šitá rana ťahá telo smerom dolu, takže sa prirodzene hrbíte, a tak trpia ešte aj kríže. Každý pohyb je dosť náročný.“
 

  • Tíšenie bolesti

Dnes máme rôzne možnosti ako tíšiť bolesť, takže pôrod nemusíte pretrpieť ako kedysi naše babičky, či mamy. „V prípade normálneho pôrodu si môžete za poplatok zvoliť epidurálnu anelgéziu nazývanú peda. Pichá sa do chrbtice medzi kontrakciami, kedy sa pacientka nesmie pohnúť. Ak má veľké bolesti, býva to dosť náročné. Ak máte o ňu záujem, je vhodné si vopred vybaviť poučenie. Sekcia sa vykonáva v spinálnej alebo celkovej anestézií, kedy je spodná časť tela umrtvená. Pichá sa tiež do chrbtice a počas zákroku môžete cítiť len jemné ťahanie.“ prezdrádza nám Simona.

„Čo sa týka zotavenia, určite je to po cisárskom reze oveľa náročnejšie ako po prirodzenom pôrode. Po prirodzenom pôrode môže pacientka vstávať už po pár hodinách. Po sekcii musí ležať minimálne 12-24 hodín, prvé postavenie sa po zákroku je veľmi ťažké a vykonáva sa pod odborným dohľadom.“ zdôrazňuje zdravotná sestra. 

 

Autor: Janka Radimáková