DENNÍK RELAX - Hry pre deti s gaštanmi

Hry pre deti s gaštanmi

Jeseň, plná farebných listov a popadaných gaštanov, ponúka deťom nekonečne veľa možností, ako sa zahrať. Ak vás nebaví otláčať listy na papier, sústreďte sa na gaštany. Spôsobov, ako s nimi deti zabaviť, je skutočne viac ako dosť.
 

  • Vyrobte si postavičky

Vyrobiť si z gaštanov postavičky je azda ten najznámejší spôsob, ako sa s gaštanmi zabaviť. Vytvorte ježka, jednoduché postavičky. Ak máte staršie deti, skúste zložitejšie zvieratká, môžete im vyrezať otvory na uši či na chvost z papiera.
 

  • Šup do mištičky

Pripravte si rôzne mištičky, prípadne plech na muffiny a dajte tam svojej ratolesti gaštany. Môže ich presýpať, prehadzovať, koľko len chce. Ak sa dieťatko rado hýbe, dajte mu do ruky veľkú lyžicu, na ktorú položíte gaštan a na druhý koniec izby umiestnite misky. Gaštanky tam môže opatrne premiestniť, účelom je, aby gaštany nespadli z lyžice.

  • Triafame

Vezmite si von misku a triafajte do nej gaštany. Môžete si rátať body a kto zvíťazí, dostane odmenu. Prípadne, môžete triafať aj do kmeňa stromu. Tam sa menšie deti trafia skôr ako do misky. Deti sa tak učia správne mieriť na jedno miesto a pri tom aj počítať svoje hody. Zároveň sa zabávajú na čerstvom vzduchu.

  • Kreslíme

Možno ste to netušili, ale na gaštany sa dá aj kresliť. Postačia vám kvalitné gélové perá či centrofixky a môžete ísť na to. Vytvorte tváričky, zvieratá alebo aj ornamenty. Pripadne, môžete z gaštanov spraviť postavu a nakresliť jej oblečenie.

  • Ukladáme písmenká a čísla

Nakreslite na papier písmená alebo čísla a z gaštanov si vyskladajte ich obrys. Čokoľvek na papier predkreslíte, dieťa môže obkladať gaštanmi. Trénuje si trpezlivosť, lebo gaštany svojím nepravidelným tvarom nezvyknú držať na papieri hneď tak, ako by si deti predstavovali. Takže musia skúšať, čo sa im tam najlepšie hodí.

  • Vozíme gaštany

Ak máte doma chlapca, máte výhodu. Vezmite si von obľúbenú tatrovku, miešačku či bager a môžete gaštany nakladať a voziť v autách. Je úplne jedno, akú má auto veľkosť, hlavne, že sa do neho pár kusov zmestí. Ak máte väčšie auto, uviažte naň špagátik, nech si ho dieťa samo ťahá a vozí si svoj náklad.

 

Autor: Janka Radimáková 

Autor fotografie:www.pixabay.com