Hádka patrí k životu. Viete ako ju zvládnuť?

Hádka patrí k životu. Viete ako ju zvládnuť?

Hádať sa vo vzťahu nie je nič nezvyčajné. Lenže aj hádky majú svoje pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať, nielen pri partnerskej hádke, ale pri každej. Aby ste vedeli, o ktoré ide, odpoveď sme dostali od psychlogičky PhDr. Evy Krkoškovej.


Čo znamená hádka

Keď sa s kýmkoľvek pohádame, cítime sa nespokojne a začíname uvažovať nad vzťahom. Hádka niekedy dokáže vyčistiť vzduch, čo vedie ešte k lepšiemu vzťahu. Na začiatok psychologička uvádza: „Hádky sú prirodzenou súčasťou partnerského života. Neznamenajú hrozbu rozpadu vzťahu. Sú prejavom stretu dvoch protichodných tendencií a ich výsledkom môže byť kompromis, vyriešenie problému, nový pohľad na problém, nové možnosti.“ Takže, ak máte niečo na srdci či na jazyku, neodkladajte to.

Nemlčte!
Ak vás niečo trápi, určite nemlčte ani za cenu toho, že sa pohádate. Hádky majú skutočne očisťujúci účinok. „V priaznivých podmienkach, teda keď obaja chcú nájsť riešenie, má hádka detoxikačnú funkciu, pretože okrem vyriešenia konfliktu umožňuje ventiláciu nahromadených emócií. Devastačný účinok na vzťah má skôr mlčanie, tichá domácnosť a samozrejme znevažujúci, dehonestujúci, urážajúci priebeh hádky.“ hovorí . PhDr. Krkošková.

Nepripúšťajte si emočné reakcie partnera
Iste každý vie, že počas hádky máme rôzne reakcie. Nielen my sa chováme inak, výbušnejšie a viac emočne, ale tak isto robí aj druhá strana. „Neberte si preto emočné reakcie partnera veľmi osobne. Najmä hnev.“ hovorí PhDr. Eva Krkošková. Je nutné brať tieto reakcie s nadhľadom, vy či váš partner to tak iste nemyslíte.

Neťahajte do súčasnosti minulé udalosti
Minulé udalosti nám slúžia na to, aby sme sa z nich poučili. Preto je nefér, ak donekonečna v hádke vyťahujete na partnera jeho staré hriechy, pripomínate mu ich a obviňujete ho. „Ak budete neustále do vášho vzťahu ťahať minulé udalosti, nebudete sa vedieť pohnúť dopredu. Neriešte preto, čo bolo, ale sústreďte sa na aktuálny problém.“ vysvetľuje odborníčka. Radšej povedzte partnerovi, čo vás mrzí, rozčuľuje či trápi.

Hľadajte riešenie
Pointou hádky nemá byť víťazstvo jednej strany. „Nezabúdaj, že nejestvuje univerzálna pravda, preto pravdu môžete mať obaja.“ prezrádza psychologička. Ten, kto hádku začína, si má dopredu ujasniť, o čo mu ide, čo chce dosiahnuť. „Cieľom hádky je nájsť riešenie, ktoré uspokojí obe strany. Nejaké konštruktívne riešenie, tretiu cestu.“ pridáva odborníčka. Tiež sa nesnažte mať vždy posledné slovo, tak sa iste nikam nedostanete.

Na záver majte na pamäti, aby ste hádku vyriešili čo najskôr a neprenášali hnev do druhého dňa. Snažte sa všetko vyriešiť v jeden deň a naraz, vedzte, že sa vám bude lepšie spať. 

Autor: Janka Radimáková