DENNÍK RELAX - Chcete vzťah na celý život? Musíte na tom pracovať!

Chcete vzťah na celý život? Musíte na tom pracovať!

Na začiatku má každý z nás vo vzťahu „ružové okuliare“ ̶ všetko ide ako po masle. No s pribúdajúcim časom začíname vidieť, aký náš partner naozaj je a zisťujeme, že na vzťahu treba pracovať, inak dlho nevydrží. Čo je dôležité pre jeho stabilitu?

Komunikácia

Pokiaľ sa nebudete pravidelne rozprávať o radostiach i starostiach každodenného života, váš vzťah dlho nevydrží. Preto si, ideálne každý deň, doprajte čas na to, aby ste spolu prebrali dôležité veci.

Čas iba pre seba

Ten je dôležitý hlavne pre páry, ktoré majú deti, alebo sú pracovne vyťažené. V týchto prípadoch je potrebné veci si zariadiť tak, aby ste aspoň raz týždenne zašli spoločne na večeru, do kina či na prechádzku a boli sami bez detí či diára s pracovnými povinnosťami.

Fyzický kontakt

Nejde iba o sex, ale aj bozky, dotyky, držanie sa za ruky. Ak nemáte práve chuť na sex, čo je prirodzené, buďte spolu a držte sa napríklad za ruku. Aj tieto chvíle majú svoje čaro a pripomenú vám romantické začiatky vášho vzťahu.

Konštruktívne hádky

Hádky sú pre vzťah dôležité – „prečistia vzduch“ a pomáhajú udržiavať vzťah zdravým a fungujúcim. Avšak je potrebné hádať sa konštruktívne – nechať druhého hovoriť, naučiť sa počúvať, hľadať kompromisy, neurážať sa, odpustiť si…

Pochvaly

Toto odporúčanie je adresované hlavne ženám – dámy, chlapov treba chváliť aj za maličkosti. Oceňte jeho snahu, že vám pomáha s deťmi, že navaril dobrú večeru alebo vám kúpil kvety. Ideálne je, keď mu pochvalu adresujete aj pred príbuznými či známymi. Tak mu dáte najavo, že je jedinečný. Verte, že sa vám to stonásobne vráti.

Pozitívnu energiu

Možno ste už počuli o doktorovi Gottmanovi, ktorý sa venuje vzťahom a ich fungovaniu. On prišiel s tým, že základom fungujúceho vzťahu je pomer 5:1. Čo to znamená? Na jednu negatívnu interakciu by malo pripadať 5 pozitívnych. Snažte sa preto vnášať do vzťahu pozitivitu a radosť!

Plány

Znakom toho, že s vami ten druhý ráta do budúcnosti, sú spoločné plány. Tie vás zároveň držia spolu a vo vzťahu sa nenudíte, pretože nuda znamená problémy.

Ospravedlnenie a odpustenie 

Sme ľudia a robíme chyby. Platí to aj pre partnerský vzťah. Zakopnúť môže každý z nás, ale dôležité je priznať si svoju chybu, úprimne sa ospravedlniť, alebo naopak. Ak sme v roli ublíženého,  tak odpustiť. Nie je to ľahké, ale dôležité.

Vzájomná opora

V živote platí, že raz sme hore a potom dolu. Aj pri uzatvorení zväzku manželstva sa hovorí „v dobrom aj v zlom“. Preto tí, ktorí žijú v šťastných a dlhotrvajúcich zväzkoch, stoja pri sebe, nech sa deje čokoľvek.

Rešpekt

Rešpekt je o tom, že druhého berieme takého, aký je a nesnažíme sa ho pretvárať na svoj obraz. To znamená, že netreba zabúdať na to, že človek sa môže zmeniť iba vtedy, keď to chce on.

Dôvera

Žijeme vo svete, ktorý je plný lákadiel, a preto sa šťastný vzťah bez vzájomnej dôvery nezaobíde.

Sloboda

Aj partneri či manželia by mali mať aj koníčky, ktoré robia oddelene a tráviť čas jeden bez druhého. Partneri by mali mať slobodu v rozhodovaní.

-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/srdcov%C3%A9-tepl%C3%A9-osvetlenie-kr%C3%A1sny-583895/