DENNÍK RELAX - 9 pozitívnych zmien, ktoré vám pomôžu otehotnieť

9 pozitívnych zmien, ktoré vám pomôžu otehotnieť

Vek ani genetiku ovplyvniť nemôžete, ale vo vlastných rukách máte to, čo jete, či sa hýbete, alebo ako viete zvládať stres. Je to dôležité, pretože celkový životný štýl ovplyvňuje aj vašu plodnosť. Ak sa teda snažíte otehotnieť a nejde to, skúste do života zapracovať tieto zmeny.

  • Prestaňte tlačiť na pílu

Je pravda, že ak chce človek niečo dosiahnuť, musí sa o to usilovať. Lenže niekedy je prehnané úsilie na škodu. V tomto smere sa oplatí nechať veciam voľný priebeh, pretože ak budete, doslova, chorobne lipnúť na tom, že chcete otehotnieť, iba si to celé oddialite.

  • Venujte sa tomu, čo vás baví

Čím viac času venujete svojim koníčkom, tým budete šťastnejšia. Psychická pohoda je pre budúcu mamičku veľmi dôležitá.

  • Zameňte jednoduché sacharidy za komplexné

Ak holdujete sladkostiam, frčíte na bielom pečive a život si neviete predstaviť bez zmrzliny, pokúste sa o zmenu. Podľa štúdií vysoké hladiny inzulínu inhibujú ovuláciu. Na tieto maškrty teda radšej zabudnite a doprajte si celozrnné produkty a zdravé maškrty. Dodajú vám vlákninu a množstvo ďalších živín a výborne vás zasýtia.

  • Vyhnite sa transmastným tukom

Transmastné tuky sa nachádzajú v množstve priemyselne spracovaných produktov, ako sú polotovary, konzervy, sušienky, zmrzlina, niektoré margaríny atď. Tieto škodlivé tuky môžu byť príčinou metabolických porúch, ktoré majú vplyv aj na ovuláciu.

  • Jedzte potraviny bohaté na kyselinu listovú a železo

Kyselina listová je dôležitá pre správny vývin dieťatka a železo je zasa prevenciou anémie, s ktorou sa pasujú mnohé tehotné ženy. Podľa vedcov z Harvardu má dokonca kyselina listová priamy vplyv aj na ovuláciu. Nachádza sa v ovocí, zelenine, strukovinách, orechoch, mäse i vajíčkach. Železo je zastúpené v listovej zelenine, trstinovej melase, vajíčkach, mäse atď.

  • Nepreháňajte to s kávou

Ak si denne doprajete 2 – 3 kávy, je to v poriadku. Problém môže nastať, ak pijete veľké množstvá kávy, zeleného alebo čierneho čaju, pretože môžu negatívne ovplyvniť ovuláciu.

  • Skontrolujte si svoju hmotnosť

Tu by mali spozornieť nielen ženy s nadváhou a obezitou, ale aj dámy, ktoré majú podváhu. Podváha je podobne škodlivá ako nadváha či obezita.

  • Nepreháňajte to s alkoholom

Upozorňujú na to vedci z Dánska. Podľa ich štúdie ženy, ktoré vypili jeden alkoholický nápoj denne, mali problémy s neplodnosťou.

  • Športujte

Pravidelný pohyb vám môže pomôcť nielen sa zbaviť nadváhy, ale aj lepšie zvládať stres. Veď práve stres je príčinou mnohých zdravotných problémov, ťažkosti s otehotnením nevynímajúc.


-w-

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/tehotn%C3%A1-tehotensk%C3%BD-test-die%C5%A5a-2277768/