DENNÍK RELAX - Jablkové smoothies

Jablkové smoothies

Ešte pred časom sa z očisteného ovocia a zeleniny pripravovali hlavne šťavy. Momentálne sú hitom smoothies, ktoré sa pripravujú z celých plodov a pridávajú sa do nich ďalšie zaujímavé ingrediencie.

  • Prečo práve smoothies z jablka?

Jablká sú u nás jedným z najbežnejších druhov ovocia. Existujú stovky odrôd, ktoré majú rozličné chuti, farby i veľkosti. Aj vďaka tomu môžu byť smoothies, ktorých základom je jablko, vždy originálnou zmesou chutí. Príprava smoothies z týchto plodov je jednoduchá, pretože stačí odstrániť jadierka a jablká spolu s ďalšími zložkami zmixovať.

Navyše jablká sú plné výživných látok a majú málo kalórií. V stogramovom jablku sa nachádza približne 50 kcal. Závisí to, samozrejme, aj od odrody jablka. Jablkové plody sú zdrojom rozpustnej i nerozpustnej vlákniny. Rozpustná vláknina je dôležitá pre srdcovocievny aparát. Nerozpustná vláknina je zárukou sýtosti a správneho fungovania tráviaceho traktu. Aj preto sú jablká jedným z najlepších plodov, ktoré bojujú proti zápche. Ďalej obsahujú viaceré antioxidanty a aj vitamíny zo skupiny B.

Antioxidanty chránia bunky pred voľnými radikálmi, a teda vznikom civilizačných ochorení. Nachádzajú sa v nich aj draslík, vápnik a fosfor. Vápnik s fosforom podporujú zdravie kostí a zubov. Draslík sa podieľa na znižovaní vysokého krvného tlaku.

  • Jablkový smoothie so špenátom

2 jablká, šťava z polovice citróna, 2 hrste lístkov z baby špenátu, 1 veľká mrkva, 1/ 2 šálky vody spolu jednoducho rozmixujte.

  • Smoothie z jabĺk a hrozna

1 jablko, 1 strapec hrozna, 1 veľká mrkva, 2 hrste baby špenátu, ½ šálky vody dajte do mixéra a zmixujte.

  • Chladený jablkový smoothie

Tento mixovaný nápoj je výborný na osvieženie. Potrebujete naň približne 3 šálky mrazených bobúľ hrozna, hrsť baby špenátu, 1 veľké jablko a podľa potreby jablkovú šťavu alebo 100-percentný džús. Všetko spolu rozmixujte a podávajte.
Takto namixovaný smoothie dodá vášmu telo vysoké množstvo vitamínu C, ale aj vitamín A, železo, vápnik, malé množstvo proteínov a vlákninu.

  • Jablkovo-banánový smoothie

Tento smoothie je nápaditou kombináciou rozličných chutí. Na jeho prípravu budete potrebovať jablko, banán, hrušku, 2 hrste špenátu, stonku zeleru a vodu podľa potreby. Smoothie môžete dochutiť napríklad škoricou. Jablkovo-banánový smoothie doplní do vášho tela hlavne vitamín C a A, bielkoviny, vlákninu, vápnik atď.

  • Osviežujúci jablkovo-čučoriedkový smoothie

Hlavnými ingredienciami na prípravu tohto smoothie sú jablko, šálka čučoriedok, hrsť špenátu, štvrtina avokáda a približne polovica šálky vody. Všetko stačí zmixovať a podávať.

-w-