DENNÍK RELAX - Dušan Kállay — © ilustrátor //

Dušan Kállay — © ilustrátor

výstava —
Dušan Kállay — © ilustrátor
dátum —
otvorenie výstavy – štvrtok 14. 9. 2017 o 18.00 hod.
miesto —
TOTO! je galéria, Moskovská ul. 29 v Bratislave


Na to, aby sa vaše meno stalo značkou, treba mať talent. Zručnosť, ktorá vytvorí dielo. A silu tlačiť nápady stále ďalej, dopredu. Nestačí vytvoriť jednu, dve, tri „top“ veci, a potom ich opakovať, nestačí warholovských 15 minút slávy v novinách. Musíte mať v sebe inštinkt predátora.

Veď si skúsme nahlas povedať „Dušan Kállay“.
Vyslovíte to meno a na display vám nabehnú desiatky kníh s jeho ilustráciami: Tulák Kláry Jarunkovej, Panenská veža na Devíne Márie Ďuríčkovej, Rozprávky Hansa Christiana Andersena, alebo Slovenské rozprávky Pavla Dobšinského, či Alica v krajine zázrakov a za zrkadlom Lewisa Carrolla.
Všetky spája jasný rukopis: každý obrázok, aj tá najmenšia ilustrátorská bodka, je koncipovaná ako labyrint myšlienok – zvieratá, rastliny, veci aj ľudia sa splietajú. Nikdy nerobí fotografiu kúska príbehu, on hľadá súvislosti, vrství detaily, ide až do impresie, do odhalenia vlastnej emócie, zážitku z prečítaného silno, s nesmierne intenzívnou razanciou.
Nepodceňuje detského čitateľa, neprispôsobuje svoju predstavu jeho veku, je jeho partnerom – hovorí mu: „Veď sa pozeraj, hľadaj, skúmaj ten príbeh (tak ako ja).“
Keď ilustruje, tak najčastejšie technikou gvašu, ktorú niekedy kombinuje s kresbou, ktorá sa stáva nielen podkladom, skicou, ale rovnocenným prvkom ilustrácie. Je koloristom – jeho diela, zložené z množstva premyslených, dômyselne konštruovaných čiar, prechádzajú do tlmených, nečakaných farieb. Aj keď – červené obdobie ho stále neopustilo.
    Nie je len ilustrátorom, rovnako sa venuje voľnej grafike, známkovej tvorbe a od r. 1990 vedie oddelenie voľnej grafiky a knižnej ilustrácie na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení.

    Výstavu Ilustrátor© si môžete pozrieť v TOTO! je galéria na Moskovskej ul. 29 v Bratislave od 14. 9. do 1. 12. 2017.

 
Dušan Kállay (1948) je slovenský ilustrátor, grafik, maliar a pedagóg. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na oddelení voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u Vincenta Hložníka a súčasne na oddelení figurálnej kompozície a krajinomaľby u Jána Želibského. Ilustroval vyše 90 diel, z tých najznámejších ešte spomeňme anglické rozprávky V ríši víl a škriatkov, Infantkine narodeniny Oscara Wilda, či Kupca benátskeho  a Sen noci svätojánskej Wiliama Shakespearea. Za knihu Alica v krajine zázrakov Lewisa Carrolla získal nielen „ilustrátorského Oscara“ – cenu Hansa Christiana Andersena, ale aj hlavnú cenu Grolier klubu, najstaršej a najväčšej bibliofilskej spoločnosti v New Yorku, ktorá slovenské vydanie vyhlásila (doslova) za najkrajšie na svete. Od r. 1990 pôsobí ako pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.