DENNÍK RELAX - Stella Polaris – divoká energia z Nórska opäť v Žiline //

 Stella Polaris – divoká energia z Nórska opäť v Žiline

Piatok 24. februára 2017 vystúpi na Žilinskom festivale fašiangových masiek aj nórska skupina Stella Polaris. Spoločne s účastníkmi tvorivej dielne spestria poobedňajší fašiangový sprievod v uliciach mesta a večer po 18:30 na Mariánskom námestí odohrajú svoje predstavenie Šamanov sen.

Pred trinástimi rokmi v Žiline vytvorili energické vystúpenie spoločne s režisérom Viliamom Dočolomanským Cesta do Stanice – divadelné otvorenie kultúrneho centra Stanica. Teraz budú v Mestskom divadle Žilina viesť medzinárodnú divadelnú dielňu. Počas nej sa podelia o svoje dlhoročné skúsenosti so študentmi herectva, laikmi a aj folklórnym súborom Roszutec. Budú vyučovať fyzické herectvo, prácu s hlasom, základy skupinovej akrobacie, chôdzu na chodúľoch. Jednu z tvorivých dielní urobia aj pre deti zo znevýhodneného prostredia na ZŠ Hollého v Žiline.

„Usilujeme sa sprostredkovať divákom radosť zo života. Pri tvorbe oživujeme spomienky našich spoločných predkov a podnecujeme túžbu po tom, čo presahuje život. Do Žiliny sa radi vraciame, máme tu veľa dobrých priateľov a spomienok,“ povedal režisér Stella Polaris Per Spildra Borg.

Stella Polaris je jednou z najstarších nórskych skupín pouličného divadla. V roku 1985 ju založili Per Spildra Borg s manželkou Merete Klingen. Sú experti na happeningy a divadlo vo verejnom priestore, niekedy používajú nadrozmerné bábky a efekty s ohňom. Ich predstavenia a iné divadelné projekty boli niekoľkokrát ocenené na viacerých divadelných festivaloch a uvedené po celej Európe, vrátane otváracieho ceremoniálu zimných olympijských hier v Lillehammeri v roku 1994. Predstavenie Šamanov sen, ktoré odohrajú v Žiline, uviedli aj na uznávanom festivale Fringe v Edinburghu.

Predstavenie tvorby Stella Polaris v Žiline je výsledkom spolupráce kultúrnych centier košickej Tabačky Kulturfabrik a Stanice Žilina-Záriečie, Mesta Žilina a Mestského divadla v Žiline.

Divadelná dielňa je realizovaná v rámci projektu „Prekonávanie hraníc – kultúra, spôsob vzájomného porozumenia“ a je financovaná z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.Bližšie informácie: Róbert Blaško, robo@stanica.sk, 0907 425 221

 Články z rubriky: Divadlo